ZASADY EFEKTYWNEJ NAUKI - PAMIĘĆ
2 ZASADA EFEKTYWNEJ NAUKI - PAMIĘĆ
Nie istnieje coś takiego jak dobra i zła pamięć. Albo krótka pamięć. Nasi kursanci często tak mówią niezależnie od wieku. Pamięć rządzi się swoimi prawami. A żeby nauka była efektywna, musimy ją trochę przechytrzyć.
W dzisiejszych czasach docierają do nas miliardy informacji. Nie wszystkie przecież są zapamiętane. Niektóre bardziej, niektóre mniej. To co człowiek musi używać w procesie uczenia się to, pamięć robocza (operacyjna). I właśnie tą pamięć warto ćwiczyć. Zapamiętuj numery telefonów do swoich przyjaciół, rób w pamięci proste ćwiczenia artmetyczne - dodawaj, odejmuj, ucz się słówek w innym języku lub pod koniec dnia spróbuj sobie przypomnieć wszystko co się wydarzyło.
Warunkiem dobrego zapamiętywanie jest też transport informacji z pamięci roboczej do długotrwałej. A w tym pomagają nam techniki pamięciowe. Wszystko co wspomaga zapamiętanie można określić mianem mnemotechniki. Możliwe, że znasz kilka takich „sztuczek pamięciowych”, ale nie wiesz, że nazywa się je mnemotechnikami. Do tego typu sztuczek należą różne żarty, rymowanki, obrazki, opowiadania, szyfrowanie.
Nazwa „mnemonika” wywodzi się od greckiej bogini pamięci - Mnemozyny. Starożytni Grecy
znali i stosowali zasady funkcjonowania lewej i prawej półkuli mózgowej, posługiwali się technikami pamięciowymi, aby zrobić wrażenie na plebsie i politykach.
Pamięcią doskonałą rządzą dwa podstawowe czynniki, a mianowicie: wyobraźnia i skojarzenia .Jednym słowem jeśli chcesz coś zapamiętać, musisz skojarzyć, połączyć nową informację z czymś już znanym, zapamiętanym wcześniej, wykorzystując siłę swojej wyobraźni. Aby mieć doskonałą pamięć nasza wyobraźnia powinna tworzyć „żywe” obrazy i skojarzenia.
Doskonała pamięć = obraz + akcja
Przykładowe techniki pamięciowe to: Zakładki Osobiste, Łańcuchowa Metoda Zapamiętywania, Zakładki Liczbowe czy Pokój Rzymski.
Łańcuchowa Metoda Skojarzeń (ŁMS) jest podstawową techniką pamięciową, dzięki której możemy zapamiętać dużą ilość informacji. Bazuje ona na zasadzie, że aby zapamiętać jakąś informację trzeba ją w zabawny sposób powiązać z czymś co już znamy. Główna zasada tej metody zapamiętywania polega na łączeniu dwóch wyrazów w jeden absurdalny, śmieszny, żywy obraz i tworzeniu jakby „ łańcuszka” z kolejnych wyrazów, które chcemy zapamiętać.

The body content of your post goes here. To edit this text, click on it and delete this default text and start typing your own or paste your own from a different source.







